Aktualności
Historia
"Żagańskie obozy jenieckie 1939-1945"
Stalag Luft III
Tereny poobozowe
Wieża Widokowa
Archiwum
Galeria
Wystawy
Linki
Apel
Oferta
Kontakt
Sklep
Wystawy
Pierwszy powojenny burmistrz Żagania - FRANCISZEK WALTER

 

Od 17.02.2009 w REPLICE BARAKU 104 prezentowana jest wystawa poświecona „Franciszkowi Walterowi - pierwszemu powojennemu burmistrzowi Żagania” W ekspozycji prezentowanej w baraku znalajduje się wiele ciekawych dokumentów i zdjęć z pierwszy lat po II wojnie światowej.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy.

"Izba Keplera"

Od 24.06.2008 w Wieży Ratuszowej prezentowana jest wystawa poświęcona Johannesowi Keplerowi, który był wybitnym niemieckim matematykiem, fizykiem i astronomem. Odkrywca m.in. trzech reguł, zwanymi prawami Keplera, którymi rządzą się ruchy planet Układu Słonecznego. W ekspozycji prezentowanej w wieży znajdują się zdjęcia przedstawiające Keplera, jak i również miejsca z którymi związana była jego osoba, Żagania w którym mieszkał i pracował przez ostatnie dwa lata swojego życia (1628-1630). Ekspozycja zawiera również przedmioty użytku codziennego. Można zapoznać się również z prezentacją multimedialną „Miasta Keplera” ,która zainstalowana jest na samoobsługowym panelu komputerowym.

The Wooden Horse - Drewniany Koń

W Muzeum prezentowana jest wystawa, poświęcona ucieczce trzech jeńców z obozu Stalag Luft III w 1943r., wydarzenie to znane jest pod nazwą "The Wooden Horse" (Drewniany Koń). Jeńcy wykopanym tunelem (którego wejście znajdowało się pod skrzynią gimnastyczną do skakania) wydostali się za druty obozu. Ucieczka ta znana jest z literatury i filmu, jako „The Wooden Horse”, „The Trojan Horse” lub „Saganer Horse” była pierwszą opisaną udana ucieczką z żagańskiego obozu
Zapraszamy do Muzeum.

Tunel "DICK"

Od 16.02.2007 roku w Muzeum Obozów Jenieckich można oglądać wystawę poświęconą tunelowi "DICK", który jako jeden z trzech ("TOM" i "HARRY") miał posłużyć do masowej ucieczki jeńców z obozu Stalag Luft III.
„TOM” został odkryty i zniszczony przez Niemców.
„HARRY” posłużył do „WIELKIEJ UCIECZKI” w marcu 1944 roku.
Z prac nad tunelem „DICK” zaprzestano, ponieważ Niemcy rozpoczeli budowę sektora zachodniego obozu. Służył on jako magazyn oraz składowano w nim piasek z tunelu "HARRY". Nie został on odkryty przez Niemców.
Latem 2004r.,  przeprowadzono finansowane przez Brytyjczyków prace poszukiwawcze tunelu i odnaleziono wiele obiektów. Prezentowane były one w Londynie w IMPERIAL WAR MUSEUM, a obecnie w Żaganiu.
Serdecznie zapraszamy do Muzeum.

"Życie kulturalne w obozach jenieckich"

W Muzeum Obozów Jenieckich zaprezentowana jest wystawa poświęcona działalności kulturalnej w żagańskich obozach jenieckich i innych obozach naszego regionu.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia eksponatów prezentowanych w Muzeum.

Lotnicy polscy w Stalagu Luft III

W Muzeum Obozów Jenieckich można oglądać wystawę "Lotnicy polscy w Stalagu Luft III". W ekspozycji prezentowane są bardzo interesujące fotografie oraz dokumenty polskich lotników przebywających w Stalagu Luft III.

,,Lotnicy Czechosłowaccy w obozie Stalag Luft III"

Na terenie Muzeum została otwarta nowa wystawa czasowa ,,Lotnicy Czechosłowaccy w obozie Stalag Luft III". Zaprezentowane zostały zdjęcia żołnierzy czechosłowacckich, którzy z różnych przyczyn losowych znaleźli się w niemieckiej niewoli. Ciekawe zdjęcia z opisem stanowią kolejne źródło, z którego możemy czerpać, w lepszym poznaniu histori naszego miasta.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzenia wystawy oraz stałej ekspozycji Muzeum.


serwis zarządzany przez e-CMS • projekt i wykonanie e-line © 2004